Chov

Můžeme chovat jednoho gekončíka samostatně, dvě a více samic, nebo chovnou skupinu jeden samec a minimálně dvě samice.¨

 Nedoporučuje se chovat jednoho samce jen s jednou samicí. V období páření je samec velmi aktivní. Jedinou samičku by mohl uhnat. Při větším počtu samic se jeho aktivita rozloží na jednotlivé samice. Není také vhodné chovat pohromadě dva samce. Nesnesou se, docházelo by k soubojům, při kterých by mohl slabší jedinec i uhynout. Také při koupi dvou a více gekončíků dbejte na to, aby měli přibližně stejnou velikost nebo váhu. Je vysoce pravděpodobné, že by některé ze zvířat bylo utlačováno a terorizováno.Terárium a jeho vybavení:

40x40x40 - vhodné pro jednoho gekončíka

60x40x40 - vhodné pro dva gekončíky

90x45x45 - vhodné pro skupinu pěti gekončíků

Nejlepší volbou je terárium s odvětráváním, otvíratelné z přední strany. Zajišťuje lepší přístup a manipulaci jak s gekončíkem tak s vybavením terária.

Jako SUBSTRÁT  používám neparfemovaný, 100% přírodní betonlit. Tím se vysype celá spodní plocha terária do výšky 3-6 cm.  Dájí se také použít: oblázky, říční štěrk, ubrousky, dřevěné štěpky nebo vypečená zemina.

Nevhodné substráty: příliš jemný a prašný písek, průmyslový písek, rašelina a lignocel.

Je důležité zajistit TEPLOTU v teráriu. Pro vytápění se dá použít topná deska, kámen nebo žárovka. Teplota uvnitř terária by se měla pohybovat v rozmezí 26°C až 31°C přes den a 18°C až 22°C přes noc (odpovídá pokojová teplota). Je to optimální rozmezí teplot pro to, aby si gekončík sám vybral vhodné místo k odpočinku a nabírání sil. 

ÚKRYT je také velmi důležitý a gekončíci ho určitě ocení. Vhodné jsou kokosové ořechy, malé květináče s vyrobeným vchodovým otvorem, tmavé plastové krabičky od jídla, nebo přímo určené úkryty do terária (např. od firmy exo-terra). 

Dále MISKA S VODOU, kterou můžete zakoupit v obchodech s potřebami pro domácí mazlíčky, nebo můžete použít malou keramickou misku pro květináč, vložíme do chladnější části terária. Je dobré do ní vložit například kamínek. Zabrání se tak utopení cvrčků volně pobíhajících v teráriu. Je důležité vodu každý den měnit! 

Potom je ještě důležitá MISKA S VÁPNÍKEM. Nejvhodnější je vápník s D3. Jsou důležité pro jejich kosti a správný růst v zajetí .. Stejně důležité jsou VITAMÍNY, ve kterých obalujeme potravu.  Dále si terárium můžete upravit mnoha způsoby. Vyrobit zadní stěnu, přidat různé větve, průlezky, kameny, další úkryty. Fantazii se meze nekladou. Terárium se doporučuje čistit alespoň jednou týdně. Gekončíci jsou celkem čistotní a pro svoje potřeby si většinou najdou jedno místo, na které chodí potom pravidelně. K vyčištění doporučujeme lopatku na kočičí trus. 


Potrava


Gekončíci jsou lovci. Potřebují živou, hýbající se potravu. Do jejich jídelníčku patří cvrčci, šváby, mouční červi, zophobasy, sarančata.  Dospělci zvládnou i holátka myši. Při krmení záleží na stáří a velikosti zvířete. Mláďatům by se měli podávat jen malí cvrčci, šváby nebo mouční červy. Velký cvrček by mládě mohl pokousat. Moučné červy nebo zophobasy můžeme nasypat do vyšší misky a vložit do terária. Každou podávanou potravu obalujeme ve vitamínech. Vložíme do vyšší misky s víčkem, zasypeme vitamíny a trochu zatřeseme. Po té vysypeme do terária nebo krmíme přímo z pinzety. Mláďata krmíme minimálně jednou denně, dospělé gekončíky 4x -5x týdně, nebo prostě podle toho jestli mají hlad. Pokud si kupujete větší množství cvrčků, které nezkrmíte hned při jednom krmení, nezapomeňte také na jejich potravu. K tomu postačí piškot, ovesné vločky nebo kočičí granule. Místo vody k nim vložte kolečko mrkve, kousek jablka nebo okurky. Není na škodu umístit k cvrčkům i kousek sepiové kosti. Svlékání 


Dospělí jedinci se svlékají přibližně jednou za měsíc. Mláďata častěji. Pro hladký průběh je dobré mít v teráriu kladiště, ve kterém je vlhký substrát (třeba vermikulit, perlit nebo směs rašeliny a písku). Větší vlhkost pomáhá gekončíkům se svléct bez problému. V příliš suchém prostředí jim kůže zůstává přilepená na těle. Někdy se stává, že zůstane přilepené na nohách a jak gekončík roste, odřízne mu průtok krve do prstů. Pokud potom není kůže odstraněna včas, prsty můžou odumřít a upadnout.
Pokud se stane, že gekončíkovi zůstala stará kůže na těle, můžeme mu pomoct se sundáním pomocí navlhčené vatové tyčinky, postupujeme při tom opatrně, abychom gekončíkovi neublížili. 


Zimování 


Zimování je důležité hlavně pro samice po období snůšek a kladení vajec. Probíhá to tak, že se teplota v teráriu postupně snižuje na teplotu 17 - 20 stupňů. Snižování teploty je proces trvající cca 1 měsíc, kdy postupně snižuji dobu svícení až po úplné zhasnutí. Pokud svítím 12 hodin denně, každý týden snížím svícení o 3 hodiny. Nejlepší je snižovat po celý týden, třeba po půl hodině denně, aby změna nebyla tak náhlá. V období zimování je zvíře většinou zalezlé v úkrytu. Méně často žere i pije, někteří jedinci nežerou vůbec. Je celkově méně aktivní. Toto období může trvat 1 až 3 měsíce a zvíře po tu dobu nijak výrazně nezhubne. Jejich metabolizmus je pomalejší a zvíře nevydá moc energie. Zimování ukončíme tím, že teplotu v teráriu začneme zase pozvolna zvyšovat. Gekončíci jsou po zimování vitálnější, odpočatá a připravená k páření. Pokud neplánujete rozrůstání chovu a páření, zimovat nemusíte. Můžete nechat stále stejnou teplotu po celý rok.Páření: 

Pohlavní dospělost u samic se uvádí při váze okolo 35g. U samců dříve. Avšak páření se doporučuje u váhy minimálně 45g . Je to proto, že jak nošení vajec tak jejich kladení samici hodně vysilují. Většinou mají patrný úbytek na váze.


K páření dochází většinou brzo po zimování. Po připuštění samce k samici začne samec silně kmitat ocasem. Potom se samici zakousne do ocasu, těla nebo krku. Bát se ničeho nemusíte, je to klasický průběh jejich páření. Tento proces trvá několik vteřin, nejčastěji v noci a opakuje se několikrát. Znova je dobré podotknout, že by měl mít samec k dispozici více samic. Samice si v sobě dokáže udržet sperma z jediného páření až na tři snůšky. Březost samice trvá 21-28 dní.  Poté naklade většinou 2 kožovitá vejce o váze 3 - 4 g a velikosti asi 2 cm. 


Inkubátor a Inkubace:

Existuje více druhů a typů inkubátorů. Liší se způsobem vytápění, udržování vlhkosti a také velikostí. Inkubátor si můžeme vyrobit sami nebo zakoupit. 

Vajíčka v něm by měla být umístěna v plastových krabičkách s navlhčeným substrátem. Jako substrát lze použít vermikulit, seramis, perlit. Každá snůška by měla být umístěna zvlášť, z jedné poloviny zahrabaná do substrátu a popsána minimálně datem snůšky. Důležitá je teplota v inkubátoru. 

Na ní záleží délka inkubace i pohlaví zvířete:
26°C - 28°C - Inkubační teplota pro samice
31°C - 33°C - Inkubační teplota pro samce

Inkubační doba je 45 - 70 dní. Samci mají kratší inkubační dobu a samice delší. Teplota nesmí v průběhu inkubace výrazně kolísat. Je nutnost ji hlídat termostatem, jinak by mohla ovlivnit pohlaví zvířete. Po uplynutí inkubační doby se začnou líhnout mláďata. 

Líhnutí může probíhat několik minut, ale i hodin. Mládě se z vajíčka musí dostat ven samo.


suchý typ inkubátoru
suchý typ inkubátoru
Inkubátor Herp Nursey II
Inkubátor Herp Nursey II
Mokrý typ inkubátoru
Mokrý typ inkubátoruZdroj: https://www.1gekonciknocni.cz